سیسمونی نوزاد و کودک

لباس نوزاد

لباس نوزاد

لباس نوزاد یکی از مهم‌ترین وسایلی است که برای سیسمونی نوزاد نیاز دارید. لباس نوزاد باید با توجه به جنس، راحتی، سایز، طرح و رنگ مناسب انتخاب شود. لباس نوزاد باید از پارچه‌های نرم و لطیف باشد که به پوست حساس نوزاد آسیب نرساند. همچنین لباس نوزاد باید گشاد و سبک باشد تا نوزاد بتواند در آن حرکت آزادانه داشته باشد.

346735-1212
 • جنس لباس

  نوزاد پوستی بسیار نازک و حساس دارد. بنابراین بهتر است خرید لباس‌هایی با پارچه‌های زبر و خشن را فراموش کنید. لباس‌های نرم و لطیف بهترین گزینه برای لباس نوزاد هستند. بهتر است که جنس اصلی این لباس‌ها از نخ و پنبه بوده و از پلاستیک در آن‌ها استفاده نشده باشد. پارچه‌های پلاستیکی باعث عرق‌سوز شدن یا ایجاد حساسیت در نوزاد می‌شوند و به پوست لطیف و حساس او آسیب می‌رسانند.

  راحتی لباس

  مهم‌ترین نکته در زمان انتخاب لباس نوزاد این است که راحتی نوزاد شما همیشه در اولویت قرار دارد. قرار نیست که لباس‌هایی زیبا و متنوع برای او خریداری کنید که در هیچ‌کدام از آن‌ها راحت نیست. لباس نوزادی باید بسیار راحت باشد. منظور از راحتی لباس نوزاد سادگی تعویض آن و امکان حرکت آزادانه نوزاد در آن است. برای نوزادانی که به‌تازگی به دنیا آمده‌اند، مورد اول مهم‌تر است. چراکه این نوزادان معمولا بسیار حساس و ظریف هستند و نمی‌توان به دست‌وپاها یا سر آن‌ها فشار زیادی وارد کرد. برای نوزادان بزرگ‌تر از سه ماه که قدرت حرکت بیشتری دارند و کم‌کم دایره حرکات آن‌ها بیشتر هم می‌شود، هر دو مورد مهم است.

  لباس نوزادی نباید به‌گونه‌ای انتخاب شود که جلوی دست‌وپای نوزاد را بگیرد. به‌خصوص اگر نوزاد در حال چهاردست‌وپا رفتن یا در آستانه راه رفتن است، این موضوع بسیار مهم است. لباس‌های بلند و پرزرق‌وبرق تنها آن‌ها را آزار می‌دهد و ممکن است باعث زمین خوردن یا آسیب دیدن نوزاد شود. فراموش نکنید که در سنین بالاتر نیز هنوز دست‌ها و پاهای نوزاد حساس است. بنابراین باید لباس‌هایی خریداری کنید که تعویض آن‌ها بسیار راحت باشد. لباس‌های دکمه‌دار یا زیپ‌دار از بهترین گزینه‌ها برای نوزادان هستند راحتی زیادی را برای او فراهم می‌کنند.

  توجه کنید که لباس‌های یقه دار یا هودی‌ها برای نوزادان مناسب نیستند. چراکه در زمان شیر خوردن یا خرکت کردن به سر یا چانه نوزاد گیر کرده و او را اذیت می‌کنند. لباس‌هایی با یقه گرد و ساده بهترین گزینه برای خرید هستند. همچنین بهتر است قبل از استفاده از لباس نوزاد برچسب یا برندی را که در یقه پشتی لباس دوخته شده، جدا کنید. چراکه نوزاد در زمان حرکت کردن اذیت خواهد شد.

  یکی دیگر از نکات مهم در بخش راحتی لباس، راحتی تعویض پوشک است. لباس نوزاد نباید به‌گونه‌ای انتخاب شود که شما برای تعویض پوشک مجبور به درآوردن همه لباس‌های او شوید. علاوه بر این لباس باید فضای کافی برای حجم پوشک داشته باشد. به این معنی که شلوارهای نوزاد باید فاق بلندی داشته باشند تا زمانی که نوزاد را پوشک می‌کنید، شلوار او پایین نیاید.

  راحتی لباس نوزادی، از عوامل مهم در انتخاب یک لباس مناسب

  سایز لباس

  نوزاد شما در ماه‌های اول تولد رشد چشمگیری دارد و خیلی زود بزرگ می‌شود. بنابراین بهتر است از خرید تعداد زیادی لباس با اندازه نوزادی و کوچک خودداری کنید. در این ماه‌ها شما معمولا نوزاد خود را از خانه بیرون نمی‌برید یا اگر این کار را بکنید، نیازی به لباس مجلسی برای او نخواهید داشت. بنابراین بهتر است هیجان ناشی از دیدن لباس‌های مجلسی کوچک و دلبر را کنترل کرده و پول خود را خرج خرید لباس‌های راحت‌تر و مناسب‌تر کنید.

  در راهنمای خرید لباس نوزاد، توصیه ما خرید لباس در اندازه‌های متفاوت است. البته از هر اندازه سه چهار دست کافی است و نیازی نیست که تعداد زیادی لباس خریداری کنید. در آینده اگر نیاز به لباس‌های بیشتری داشتید، می‌توانید آن‌ها را خریداری کنید. اما اگر لباس‌ها برای نوزاد شما کوچک شوند عملا بلااستفاده هستند و دیگر کاربردی نخواهند داشت. یکی دیگر از نکات مهم در سایز لباس این است که لباس باید متناسب با جثه نوزاد انتخاب شود. درواقع لباس نه باید آن‌قدر تنگ و چسبان باشد که نوزاد را در زمان حرکت کردن آزار دهد و نه باید آن‌قدر گشاد باشد که سرشانه‌های آن مرتب بیفتند و در زمان بغل کردن نوزاد شما را با مشکل مواجه کند. ضمنا فراموش نکنید که لباس نوزاد شما باید سایز مناسبی داشته باشد تا او بتواند به‌راحتی حرکت کرده یا با اسباب بازی های خود، بازی کند.

   

  مدل لباس

  قبل از اینکه مدهوش مدل‌های زیبا و دل‌فریب لباس‌های نوزادی شوید، موارد بالا را در نظر داشته باشید. در موقع انتخاب لباس دخترانه بر روی این موضوع تاکید بیشتری می‌شود. چراکه تنوع لباس‌های دخترانه بسیار زیاد است و همین موضوع ممکن است در زمان خرید چشمان شما را بر روی موارد مهم‌تر ببندد. قبل از اینکه به مدل لباس توجه کنید، بهتر است این موضوع را در نظر بگیرید که آیا پوشاندن آن به نوزاد راحت است؟ آیا جنس لباس مناسب نوزاد هست؟ این سوالات بسیار مهم‌تر از یک لباس زیبا است که تنها باعث اذیت و آزار نوزاد شما می‌شود.

  بعد از توجه به این موارد می‌توانید بر روی مدل لباس نوزاد دقیق شوید. حفظ سلامت نوزاد مهم‌ترین اصل در انتخاب لباس مناسب نوزاد است. بنابراین بهتر است از خرید هر لباسی که بر روی آن دکمه‌ها یا زیپ در دسترس، مدل‌های تزیینی قابل جدا شدن نظیر پاپیون، مهره‌های تزیینی، روبان و… وجود دارد خودداری کنید. چراکه نوزاد شما بعد از سه‌ماهگی درباره این مدل‌ها کنجکاو است و امکان دارد این تزیینات را از لباس جدا کند و آن‌ها را در دهان خود فرو ببرد.

   

  خرید لباس متناسب با فصل

  اینکه نوزاد شما در چه فصلی به دنیا می‌آید، بسیار مهم است. نوزادان معمولا بدنی بسیار حساس دارند و در برابر گرما و سرما بیشتر از ما واکنش نشان می‌دهند. بنابراین اینکه نوزاد شما در فصل تابستان به دنیا آمده است، دلیل نمی‌شود که لباس‌های خیلی نازک برای او خریداری کنید. البته که در فصل تابستان نوزاد به لباس کمتری نیاز دارد. اما به این نکته هم توجه داشته باشید که در این فصل معمولا کولر روشن می‌شود و دمایی که برای شما دلپذیر است، برای نوزاد پایین است و ممکن است باعث سرما خوردن او شود. لباس‌های نخی و خنک بهترین گزینه برای این فصل است.

  در فصل زمستانه نیز نباید نوزاد را خیلی بپوشانید. بهتر است در این فصل او را در جایی دور از درب خانه قرار دهید تا با باز شدن درب شوک دمایی به او وارد نشود. همچنین زمانی که نوزاد در خانه است، در حد متعادل لباس به تن او بکنید. چراکه دمای خانه متناسب است. در فصل زمستان از خرید لباس‌های کاموایی و کرکی برای نوزادان خودداری کنید. چراکه این لباس‌ها باعث ایجاد حساسیت در نوزاد می‌شوند و او را آزار می‌دهند. در بیرون از خانه نیز سینه و سر نوزاد را به‌خوبی بپوشانید و با استفاده از یک پتوی مناسب بدن او را گرم نگه دارید.

  در زمان ارائه پیشنهاد برای خرید لباس نوزاد، یکی از چالش‌ها خرید لباس برای فصل‌های پاییز و بهار است. در این فصل‌ها هوا بسیار متغیر است و نمی‌توان گفت که لباس‌های گرم گزینه مناسب‌تری هستند یا لباس‌های خنک. توصیه ما این است که برای این فصل‌ها از هر دو نوع لباس تهیه کنید و آن‌ها را همه‌جا با خود همراه داشته باشید. البته می‌توانید لباس‌هایی را خریداری کنید که از پارچه‌های پاییزه یا بهاره تهیه شده‌اند. به شرط اینکه جنس لباس برای نوزاد مناسب باشد.

  شست‌وشوی لباس

  اگر نوزاد بازیگوشی داشته باشید، شاید مجبور شوید که در طول روز چندین بار لباس‌های او را عوض کنید. بنابراین باید به فکر خرید لباس‌هایی باشید که در اثر شست‌وشوی مداوم کرک نیندازند یا خراب نشوند. لباس نوزاد نباید چروک شود و لکه‌های روی آن به‌راحتی پاک شوند. ضمن اینکه این لباس‌ها نباید در اثر شست‌وشو در لباسشویی نوزاد یا شست‌وشو با دست خراب شوند و رنگشان تغییر کند یا بو بگیرند.

  رنگ لباس

  در راهنمای خرید لباس نوزاد پسرانه یا دخترانه، توجه به رنگ لباس بسیار مهم است. حتما لباس‌های رنگ روشن برای نوزاد تهیه کنید و از خرید لباس‌های مشکی، سورمه‌ای یا قهوه‌ای برای او خودداری کنید. استفاده از این رنگ‌ها در روحیه نوزاد تاثیر منفی می‌گذارد. از طرف دیگر درصورتی‌که از لباس‌هایی با رنگ‌های شاد استفاده کنید، خیلی زود متوجه کثیفی لباس می‌شوید و نوزاد شما همواره تمیز و پاکیزه خواهد بود.

  علاوه بر این بهتر است کلیشه‌های جنسیتی را دور بریزید و از چیدن یک کمد تماما آبی یا صورتی برای پسر یا دختر خود خودداری کنید. استفاده از رنگ‌ها و طرح‌های متنوع را در دستور کار خود قرار دهید و از پوشاندن لباس‌هایی با رنگ‌های جدید هراس نداشته باشید. مطمئن باشید که هر لباسی با هر رنگی به نوزاد شما می‌آید و او را همچون یک فرشته زیبا و تودل‌برو خواهد کرد.

   

امیدوارم این توضیحات برای شما مفید باشند.

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *