گهواره برقی

گهواره برقی

گهواره برقی

بعد از آغوش مادر، گهواره یکی از جاهایی است که نوزاد در آن قرار می‌گیرد. اما این احتمال وجود دارد که نوزادان در گهواره با خطراتی روبه‌رو باشند و زندگی‌شان تهدید شود. این روزها انواع گهواره از جمله گهواره برقی به بازار آمده و برخی والدین نمی‌دانند آیا استفاده از گهواره برقی برای نوزاد مضر است یا مفید. باید گفت خوشبختانه می‌توان با بررسی کامل از خطراتی که انواع گهواره از جمله گهواره برقی ممکن است برای نوزاد داشته باشد، پیشگیری کرد.

 

Mastela-3in1-Multi-Functional-Bassinet-Swing-7-min

استفاده از گهواره یک ترجیح شخصی است اما بدون شک استفاده از آن مزایایی به همراه دارد. گهواره را می‌توانید در اتاق خواب و کنار تخت خودتان قرار دهید. ضمن اینکه قابل حمل است و به راحتی منتقل می‌شود. بنابراین نوزاد شما می‌تواند روز در هال باشد و شب در اتاق خواب. بیشتر بخوانید: خواب زیاد نوزاد نشانه چیست؟

چه نوع گهواره‌ای برای نوزاد بی‌خطر است؟

شما باید گهواره با آخرین دستورالعمل‌های CPSC انجام دهید. برخی از گهواره‌های استاندارد عبارت است از:

  • گهواره‌های قدیمی و دست دوم ممکن است شکسته شوند یا ممکن است استانداردهای ایمنی فعلی را نداشته باشند بنابراین از استفاده از هر نوع گهواره بالای 10 سال ساخت خودداری کنید.
  • میله دیواره‌های گهواره نباید بیشتر از 5 تا 6 سانتی‌متر فاصله داشته باشند، چون اگر بیشتر از این مقدار باشد ممکن است سر نوزاد در آن گیر کند.
  • گوشه‌های گهواره باید با تشک پر شود و بیشتر از 2.5 سانتی متر فاصله نداشته باشد.
  • سخت افزارهایی مانند پیچ و براکت نیز باید کاملا ایمن باشد و بدون لبه‌های تیز، ناهمواری‌های و سوراخ‌هایی که می‌توانند به کودک شما لطمه بزنند. گهواره چوبی نباید هیچ گونه ترک خوردگی داشته باشد.
  • از یک تشک با اندازه استاندارد برای گهواره استفاده کنید. گهواره‌های بیضی شکل یا گرد به تشک‌هایی احتیاج دارد که به گونه‌ای خاص طراحی شده‌اند.
  • مطمئن شوید تشک در قسمت داخلی گهواره محکم قرار گرفته است. بهتر است بین تشک و گهواره دو انگشت فاصله باشد و بیشتر از این مقدار گهواره را غیراستاندارد می‌کند.

 

آیا بهتر است نوزاد در گهواره بخوابد؟

مشکلی برای خوابیدن نوزاد در گهواره نیست و تا 6 ماهگی امن‌ترین مکان برای کودک به حساب می‌آید. حتما محدودیت‎های وزن برای گهواره لحاظ کنید. برخی گهواره‌ها 5 کیلوگرم بیشتر وزن را تحمل نمی‌کند گرچه بیشتر آنها می‌توانند تا 10 کیلوگرم را تحمل کنند.

گهواره-برقي-mastela

گهواره برقی برای نوزاد مضر است؟

واقعیت این است که نوسان متعادل گهواره برقی می‌تواند باعث شود مغز نوزاد به طور یکنواخت تنظیم شود و به سرعت بخوابد. آزمایش‌ها نشان می‌دهد استفاده از گهواره برقی 2 تا 4 دقیقه کمتر از گهواره دستی برای خواباندن نوزاد زمان می‌برد. کارشناسان تایید کردند که اندازه و سرعت نوسان گهواره دستی پایدار نیست. در طی روند نوسانات، نوزادان به طور مداوم نیاز به تنظیم مجدد مغزی دارند و بنابراین مستعد ابتلا به سرگیجه و برگرداندن شیر هستند. در حالی که گهواره برقی می‌تواند به طور خودکار نوسان پایدار را با توجه به نیاز نوزاد تنظیم کند که این امر برای محافظت از عصبی شدن نوزاد مفید است.

مزایای گهواره برقی برای نوزاد

  • گهواره برقی انرژی و وقت والدین را ذخیره می‌کند. تنها کاری که آنها باید انجام دهند این است که نوزاد را داخل آن قرار دهند و گهواره را روشن کنند.
  • حرکات خودکار گهواره برقی چرخش از جلو به عقب باعث تسکین و آرامش نوزاد می‌شود. معمولا گهواره برقی در سه موقعیت حرکت می‌کند و اهرم آن به آسانی قابل تنظیم است.
  • برخی از انواع گهواره برقی آهنگ‌های آرامش بخش نیز پخش می‎کنند که به روند خواب آرام نوزاد کمک می‌کند. دکمه‌های تنظیم شونده گهواره را می‌توانید امتحان کنید تا بهترین حالت را برای نوزاد بیابید
بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *